Okolice

Żuławy – Mierzeja Wiślana

Z legendą w tle – zapraszamy również do zapoznania się z tutejszą historią i legendą Żuław – Mierzei Wiślanej, którą tworzą przepiękne domy podcieniowe, mosty zwodzone, zabytkowy Kościół w Stegnie, Śluza Gdańska Głowa, Mikoszewo – Ujście Wisły do morza, muzea bursztynu, Centarlne Muzeum Morskie z filią w Kątach Rybackich, rejsy po Zalewie Wiślanym, Garb Wielbłądzi, klif, parki krajobrazowe, rezerwat kormoranów.

 

Żuławy – Mierzeja Wiślana

… to niezliczone szlaki wodne, mosty zwodzone, pontonowe, domy podcieniowe, przeprawy promowe i wiele wiele innych atrakcji, a mianowicie:

 

Mikoszewo

Położone jest u samego ujścia Wisły na prawym jej brzegu. Ze Świbnem, leżącym po lewej stronie Wisły, posiada połączenie promowe. Jest miejscowością rolniczą o wzrastającej funkcji turystycznej. Mikoszewo pojawiło się w źródłach historycznych w 1243 roku.

W 1991 roku w Mikoszewie oraz po drugiej stronie Wisły we wschodniej części Wyspy Sobieszewskiej na powierzchni 131 ha został utworzony rezerwat przyrody „Mewia Łacha”. Północną granicę rezerwatu stanowi morze a południową pas nadmorski boru sosnowego.Celem ochrony jest zachowanie: kolonii lęgowych rzadkich gatunków rybitw, miejsc lęgowych, odpoczynku i żerowania ptaków. Ochronie podlega również charakterystyczna roślinność wraz z krajobrazem delty wielkiej rzeki nizinnej, jaką jest Wisła.Na terenie rezerwatu znajduje się kilkuhektarowe zarastające jeziorko, gdzie znalazła schronienie rodzina bobrów. Linia brzegowa tego terenu od strony morza jest bardzo zmienna na skutek silnego falowania: tworzą się tu okresowe jeziorka, rozległe płycizny oraz różnej wielkości zakola i wysepki. Stwierdzono tu występowanie około 450 gatunków roślin.Teren ujścia Wisły należy do jednego z najciekawszych terenów w kraju pod względem ornitologicznym (około 300 gatunków ptaków w różnych porach roku). Letnie stada mewy małej liczą sobie nawet 40 tys. ptaków. Zimowe koncentracje mew i kaczek do 100.000 ptaków!Po rezerwacie nie wolno poruszać się swobodnie w okresie lęgowym ptaków, czyli od 15.IV do 15.VIII.

Czynna w sezonie przeprawa promowa w Świbnie (po drugiej stronie Wisły – Mikoszewo), znacznie skraca drogę do Krynicy Morskiej i pozostałych miejscowości Mierzei Wiślanej. Droga ta nie tylko jest malownicza, ale przede wszystkim krótsza (trasa nr. 501). Dodatkowo atrakcją turystyczną jest sam fakt przeprawy promowej.Prom „Świbno” jest promem linowym, prowadzonym przez linę zamocowaną z obu stron rzeki. Jest to największy tego typu prom pływający na Wiśle. Jego napęd stanowi statek-holownik, który płynie obok. Nośność łączna promu: 60 ton i 200 osób. Tradycja pływania promu między Świbnem a Mikoszewem sięga roku 1895, kiedy to przekopano nowe ujście Wisły i zaistniała potrzeba komunikacji wodnej. Obecny prom „Świbno” pływa na tym odcinku od 1945 r.

W pobliskiej Rybinie warto zobaczyć dwa zwodzone mosty pochodzące z początku XX wieku. Natomiast w Drewnicy i Żuławkach – dawnych wsiach mennickich – znajdują się unikalne zabytki architektoniczne z XVIII i XIX wieku. Są to: domy podcieniowe, domy gburskie, żuławskie zagrody, wiatrak „koźak” z 1718 roku oraz kościół neogotycki p.w. Najświętszej Marii Panny z 1841 r.

 

Jantar

to znana już od XIII wieku osada rybacka. Nazwa wywodzi się z języka litewskiego, w którym jantarem nazywano bursztyn. Wskazuje ona, że Jantar leżał na słynnym Bursztynowym Szlaku znanym już za czasów Cesarstwa Rzymskiego. Średniowieczny Jantar słynął ze wspaniałych karczm oraz z bogactwa bursztynu pochodzącego z połowów morskich i zbieranego na plażach. Do dnia dzisiejszego przez pół roku od listopada do kwietnia trwają tu bursztynowe żniwa. W sezonie letnim wieś ta staje się turystycznym kurortem. Wspaniałe, czyste, szerokie i bezpieczne plaże są idealnym miejscem kąpieli morskich i słonecznych. Jest tu bogata baza gastronomiczna i noclegowa. Dobrze zagospodarowany teren w pasie nadmorskim oraz wiele atrakcji na samej plaży sprawia, że pobyt w Jantarze jest cudownym relaksem. Odbywa się tu także wiele atrakcyjnych imprez o charakterze kulturalno-rozrywkowym.

Od 1999 r. Jantar stał się miejscem corocznych Mistrzostw Świata w poławianiu BURSZTYNU, które przyciągają turystów nie tylko z całego kraju, ale i ze świata.

Jantar, dla większości osób kojarzy się z bursztynem. Geneza powstawania bursztynu sięga w przeszłość, na co najmniej 40 milionów lat. Wtedy to tworzyły się złoża trzeciorzędowe. Złoża te wielokrotnie ulegały erozji, dzięki temu zostały one wyniesione poza zasięg delty bursztynonośnej. Bursztyn dotarł na obszar Polski między innymi dzięki ruchu lodowców.Dla wielu osób bursztyn jest skarbem Bałtyku. Niestety jego związek genetyczny związany jest ze złożami trzeciorzędowymi z rejonu Sambii i ze złóż plejstoceńskich. Bałtyk gości bursztyn dopiero od 10 tys. lat podczas trwającej ciągle wędrówki z opisanych wcześniej złóż. Dziś spacerując po plaży (najlepiej po sztormie) możemy znaleźć dużo bursztynu. Zwykle są to 4-8 milimetrowe kawałki. Zdarzają się jednak prawdziwe okazy.

 

Gmina Stegna

Należy do jednych z najpiękniejszych i najbardziej interesujących gmin Mierzei Wiślanej. Otoczona wodami Wisły, Szkarpawy i Morza Bałtyckiego jest jakoby wyspą. Czyste plaże, bezpieczne kąpieliska morskie, miły dla stóp piasek , zdrowe, przepełnione jodem powietrze, mieszany las, to tylko niektóre atuty cudownego mikroklimatu Stegny. Bezpośrednio ze wstęgą piaszczystej plaży sąsiaduje pas zielonego lasu. Właśnie pośród dębów, buków, osik i brzóz położone są ośrodki wczasowe, pensjonaty, kwatery prywatne dla około 15 tys. wczasowiczów. W okresie letnim na terenie Stegny odbywa się dużo imprez kulturalno – rozrywkowych przygotowanych przez Gminny Ośrodek Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji i nie tylko. Tu każdy – stosownie do nastroju – znajdzie przestrzeń do wypoczynku w samotności bądź rozrywki i zabawy w gronie przyjaciół, a także indywidualnego spotkania z bogactwem przyrody. Na przepięknej piaszczystej plaży oprócz kąpieli morskich i słonecznych można skorzystać z wielu atrakcji takich jak: zjeżdżalnie wodne, place zabaw dla dzieci itp. Odbywa się tu także wiele atrakcyjnych imprez o charakterze kulturalno-rozrywkowym.

W Stegnie dominuje zabudowa współczesna, jednakże w znacznym stopniu zachowały się także budynki przedwojenne. Po rozkwicie w okresie międzywojennym nie zachowały się niestety zabudowy przedwojennego kurortu.

Najcenniejszym zabytkiem Stegny jest kościół parafialny p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa Kościół, o konstrukcji szachulcowej, pochodzi w obecnej postaci z końca XVII w. (1682-1683). Na wieży znajduje się gałka z chorągiewką wietrzną – widnieje na niej data 1682.

Dziś Stegna jest wspaniałą miejscowością wypoczynkową z bardzo bogatą ofertą. Wspaniała piaszczysta plaża, czyste morze, nie pozwalają zapomnieć o tej miejscowości podczas planowania wakacji.

 

Sztutowo

Jest to miejscowość leżąca u nasady Mierzei Wiślanej, na północno-wschodnim krańcu Żuław Wiślanych. Początkowo była osadą rybacką w państwie książąt wschodniopomorskich, od połowy XIII wieku w rękach Krzyżaków. Początek wsi dała założona w 1432 r. karczma oraz stadnina koni. Po wojnie 13-letniej Sztutowo przeszło we władanie Gdańska. Powstaje dwór zajmowany przez dzierżawców tzw. Amtmanów. Wśród nich był filozof Artur Schpenhauer. W 1716 roku zatrzymał się tu także car Piotr Wielki. Wokół dworu rozwijała się wieś rolniczo rybacka. Mieszkańcy obecnego Sztutowa obok rolnictwa i rybołówstwa, zajmują się obsługą letników. Przyjeżdżający tu turyści mają do dyspozycji kilka ośrodków wczasowych, pensjonatów i kilkadziesiąt kwater prywatnych. Liczba mieszkańców w gminie to około 3.738 a zajmuje obszar równy 10.749 ha. Sztutowo ma też w swych najnowszych dziejach kartę tragiczną. Podczas II wojny światowej, tu właśnie powstał pierwszy obóz koncentracyjny. Utworzony został 2 września 1939 roku, istniał do 9 maja 1945 r. Obóz był miejscem zagłady dla około 120 000 więźniów z 19 krajów i 25 narodowości. Dziś na tym terenie funkcjonuje muzeum STUTTHOF.

 

Kąty Rybackie

To stara osada rybacka. Pierwsze informacje na jej temat sięgają 1643 roku. Pierwszy dworek powstał tu w 1680 roku dzięki angielskiemu kupcowi H.Wilhelmowi Ramseyowi. Następnym etapem tworzenia osady było postawienie przez rybaków kilku szop na sprzęt potrzebny przy połowie ryb. W 1780 roku powstała karczma. Po 1808 roku osada się usamodzielniła i odłączyła od Sztutowa. Pierwsi letnicy zawitali do Kątów po I wojnie światowej. Niestety podczas II wojny światowej a szczególnie w ostatnich jej miesiącach osada została poważnie zniszczona. Jednak napływająca ludność oprócz rybołówstwa zajęła się także rozwojem bazy turystycznej. W latach późniejszych powstały pierwsze ośrodki wczasowe a później coraz bogatsza baza gastronomiczna. Dziś Kąty Rybackie to nie tylko znana osada rybacka, ale także atrakcyjne miejsce wypoczynku. Natomiast dogodne położenie pomiędzy Sztutowem a Krynicą Morską sprzyja szerszemu poznaniu uroków Mierzei Wiślanej.

Rezerwat przyrody Kąty Rybackie – ptasi rezerwat przyrody na Mierzei Wiślanej (utworzony w 1957 r., o powierzchni 4,13 ha – obecnie rozszerzony do 102,5 ha). Ochronie rezerwatu podlegają kormorany czarne i czaple siwe wraz z miejscami lęgowymi. Rezerwat stanowi największą kolonię kormoranów na obszarze Polski (spis z roku 2004 potwierdził istnienie ponad 11 tysięcy gniazd).

Warto również odwiedzić Centralne Muzeum Morskie z filią w Kątach Rybackich Muzeum Zalewu Wiślanego. Na wystawach przygotowanych przez Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku prezentowana jest głównie historia szkutnictwa i rybołówstwa nad Zalewem Wiślanym. Wśród najciekawszych eksponatów pochodzących z tamtych terenów jest oryginalny warsztat szkutniczy z miejscowości Łaszka k. Sztutowa, a także okazały bo aż 10 metrowy barkas – jednostka o napędzie żaglowym wykorzystywana do połowów jeszcze w latach 60 – tych ubiegłego wieku. Bardzo okazale prezentuje się kompletny zespół narzędzi szkutniczych z przełomu XIX i XX wieku w tym kilkanaście strugów służących do obróbki drewna. W muzeum można zobaczyć tradycyjne łodzie rybackie z okolic Zalewu Wiślanego – żakówki, a także ślizg lodowy – Ludowy 8 zwany także od nazwiska konstruktora „Weilandem”. Kolekcja muzealna uzupełniona jest przez wystawę planszową: „Historia latarnictwa”, a także kolekcję zdjęć trójmiejskiego fotografa Marka Chrościelewskiego (1944-2003) – uczestnika wielu wystaw i konkursów fotograficznych, ilustratora książek o tematyce marynistycznej, zapalonego żeglarza.

 

Krynica Morska

Jest znanym kurortem leżącym na Mierzei Wiślanej między otwartym Morzem Bałtyckim i Zalewem Wiślanym od północy otacza ją Zatoka Gdańska. Łagodnie obniżające się dno morskie stwarza doskonałe warunki do kąpieli. Fale morskie uatrakcyjniają kąpiel a wolniejsza wymiana wód powoduje, że jej temperatura jest znacznie wyższa. Po stronie Zalewu Wiślanego jest molo, przystań rybacka, jachtowa i żeglugi pasażerskiej. Kursujące tam statki pasażerskie oferują wycieczki do Fromborka, Elbląga i Kaliningradu. Krynica Morska to również nadmorskie plaże kilkudziesięciometrowej szerokości z miłym dla stóp piaskiem, na których podczas spacerów można spotkać okazałe kamienie morskie zwane jantarem lub bursztynem. Miasto liczy sobie obecnie 1248 mieszkańców i zajmuje obszar równy 10.204 ha.

 

Znaczną część terenów Krynicy Morskiej zajmują lasy głównie to bory sosnowe, w których sporo jest dębów, buków i osik a w okolicy Przebrna stanowią relikt dawnego lasu mierzejowego i uznane są za rezerwat. W lasach tych można spotkać dziki, sarny i jelenie a zbiorniki wodne są miejscem odpoczynku i żerowania dla wielu ptaków podczas ich wiosennych i jesiennych wędrówek. Obecnie niemało troski o wypoczywających wykazują władze samorządowe tego urokliwego miasteczka organizując różne imprezy kulturalne i sportowe gdzie można uczestniczyć w regatach jachtów po Zalewie Wiślanym, brać udział w turniejach piłki plażowej a przede wszystkim korzystać ze słońca.

Atrakcję miasta stanowi latarnia morska – wybudowana na wydmie o wysokości 29 m n.p.m. daje światło widoczne z odległości 18,5 mili morskiej. Wysokość wieży 26,5 m. Do 1945 roku istniała w tym miejscu latarnia z 1895 roku, która to została wysadzona przez wycofujących się pod koniec wojny hitlerowców. Roztacza się z niej wspaniały widok na całą Mierzeję Wiślaną ukazując jak cudownie wygląda ten cieniutki pas lądu przebiegający pomiędzy wodami Morza Bałtyckiego i Zalewu Wiślanego.

 

Wielbłądzi Garb

jest najwyższym szczytem Mierzei Wiślanej i najwyższą stałą wydmą w Europie, ma blisko 50 metrów wysokości. To jedyny naturalny punkt na Mierzei, z którego widać równocześnie Bałtyk i Zalew Wiślany. Wielbłądzi Garb leży na północno – wschodnim końcu Krynicy Morskiej (najmniejszego pod względem liczby mieszkańców miasta w Polsce), tuż przy żółtym szlaku turystycznym, nie więcej niż czterdzieści minut marszu z centrum miejscowości. Po wyjściu z Krynicy Morskiej w kierunku Piasków ulicą Gdańską, znaki szlaku turystycznego skręcają w prawo, w stronę Zalewu Wiślanego, którego brzegiem prowadzą malowniczo przez kilkaset metrów. Następnie dróżka wspina się na „przełęcz”, gdzie tabliczka czarnego szlaku rowerowego wskazuje drogę na szczyt Wielbłądziego Garbu (100 metrów). Panorama stamtąd jest wspaniała! Z wierzchołka – aby nie rozdeptywać wydmy – warto z powrotem zejść ścieżką na „przełęcz”, by podążając dalej za żółtymi znakami – w poszukiwaniu jodu – trafić nad Bałtyk.

 

Piaski

Na końcu polskiej strefy Mierzei Wiślanej, około 4 km od granicy państwowej Polski i Rosji leży stara wieś rybacka mająca również charakter letniskowy. Jej nazwa Nowa Karczma pochodzi od istniejącej tu w średniowieczu karczmy, powstałej dzięki przywilejowi z 1429 r. nadanemu karczmarzowi Hannosowi przez komtura krzyżackiego Henryka Holta. Około 1600 r zbudowano tu pierwszy kościół. Do dzisiaj zachował się cmentarz mennonicki z XVIII wieku.

Z biegiem czasu osada kilkakrotnie zmieniała swoje położenie. Przyczyną tego były wędrujące wydmy, ruchome piaski zasypujące systematycznie zabudowania wsi. Ostatnia taka migracja miała miejsce w 1825 roku. Nie przeszkodziło to w rozwoju osady.

Po zniszczeniach, której spowodowała II Woja Światowa rozwój wsi datuje się na rok 1964, kiedy doprowadzono do Piasków z Krynicy Morskiej drogę asfaltową. Głównym zajęciem ludności zamieszkującej Piaski jest rybołówstwo a w okresie letnim również obsługa ruchu turystycznego. Teren ten jest najbardziej dziewiczy na całej mierzei. Może, dlatego w pobliżu Piasków swoją plażę mają naturyści. Nie ma tu dużych ośrodków wczasowych ani bogatej bazy gastronomicznej, ale za to na turystów czekają pensjonaty, kwatery prywatne i pola namiotowe.

 

Malbork

Około 45 minut jazdy samochodem. Każdego roku historyczny Zamek Krzyżacki odwiedzają tysiące turystów.
Malbork jest miastem o długiej, bo sięgającej 1274 roku historii. Właśnie w tym roku Zakon krlzyżacki rozpoczął budowę swojej siedziby – zamku obronnego.

W 1945 roku ludność Malborka liczyła jedynie 1200 osób. Zaczął się wówczas okres odbudowy i rozbudowy po icznych zniszczeniach II wojny światowej trwający de facto po dzień dzisiejszy.

Bez wątpienia największą atrakcją Malborka jest znany w całej Europie doskonale zachowany Zamek Krzyżacki do którego odwiedzenia serdecznie zachęcamy. Jeden z największych w Europie Zamków (18 ha) składa się z trzech części: Wysoki zamek był siedzibą konwentu, Średni mieścił rezydencje wielkiego mistrza, a Przedzamcze stanowiło rejon gospodarczy. Przed rozbiorami zamek był rezydencją polskich królów. Zwiedzanie zamku daje niezapomniane przeżycia. Zamek – muzeum, wpisany jest na Światową Listę Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego UNESCO. W jesienne i wiosenne wieczory można odkryć nowe uroki zamku, przemierzając wraz z przewodnikiem trasę „nocnego zwiedzania”. Muzeum zamkowe prezentuje swoje zbiory na wystawach stałych i czasowych. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się artystyczne wyroby z bursztynu, militaria, kolekcje monet i medali, rzeźba gotycka i detal architektoniczny. Muzeum otwarte jest dla wszystkich. Muzeum współpracuje z wieloma ośrodkami naukowymi w kraju i za granicą. Co roku w Malborku odbywają się pokazy walk rycerskich i niezapomniany spektakl” na świeżym powietrzu „Światło i dźwięk”- wielkie widowisko przenoszące turystę w czasy średniowieczne (lipiec).

 

Frombork

….wstrzymał słońce, ruszył ziemię, tak właśnie mówią o wilekim astronomie Mikołaju Koperniku. Szpital Św. Ducha, Planetarium, wieża, muzeum, dzwonnica to tylko namiastka tego, co można zobaczyć i usłyszeć o wielkim uczonym. Tak bogata historia jest zaledwie o 1,45h drogi stąd.

Powstanie miasta związane było z przeniesieniem diecezji z Braniewa do Fromborka w latach 1270-1278 i powołaniem tu Kapituły Katedralnej. Oficjalna lokacja miasta na prawie lubeckim nastąpiła dopiero w 1310 r. Od 1510 r. aż do śmierci, we Fromborku przebywał znakomity astronom i kanonik Mikołaj Kopernik. Został pochowany prawdopodobnie w Katedrze Fromborskiej, gdzie zgodnie ze zwyczajem kanoników zwłoki grzebano obok ołtarzy przydzielonych im za życia.

 

Rozwój samego miasta nastąpił dopiero w II połowie XIX wieku, kiedy Frombork zaczął słynąć jako miejsce pracy i życia Mikołaja Kopernika. Rosnące zainteresowanie sprawiało, że miasto stało się często odwiedzanym ośrodkiem turystycznym.

 

Frombork odwiedzają co roku tysiące turystów, aby poznawać pamiątki po wielkim astronomie Mikołaju Koperniku oraz unikalne na skalę światową zabytki. Kompleks obiektów Wzgórza Katedralnego zaliczony został do najwyższej zerowej klasy w światowej klasyfikacji ochrony zabytków kultury materialnej.

 

Muzeum Mikołaja Kopernika zaprasza do obejrzenia pamiątek po słynnym astronomie, a także do odwiedzania Muzeum Medycyny, Planetarium (seanse astronomiczne) i Obserwatorium Astronomicznego (nocne pokazy nieba). We wnętrzu Wieży Radziejowskiego zawieszono wahadło Foucaulta – przyrząd pozwalający unaocznić ruch dobowy Ziemi wokół własnej osi.

 

Z tarasu widokowego tejże Wieży, z wysokości 70 m, można podziwiać panoramę okolic Fromborka, w tym przepiękną panoramę Zalewu wiślanego. W sezonie letnim w Katedrze odbywają się koncerty w ramach Festiwalu Muzyki Organowej.

We Fromborku działa placówka odprawy paszportowo-celnej. Istnieje możliwość udania się wodolotem do Kaliningradu, a statkiem lub wodolotem można popłynąć do Krynicy Morskiej albo odbyć rejs po Zalewie Wiślanym. Miejscowy Klub Żeglarski wypożycza osobom uprawnionym sprzęt żeglarski. Na obrzeżach miasta znajdują się obiekty sportowe, w tym stadion, korty tenisowe i basen o pełnych olimpijskich wymiarach. Zimową porą płytki zamarznięty Zalew zachęca do uprawiania sportów bojerowych.

Przy okazji wypoczynku na Mierzei wiślanej nie można pominąć wycieczki do Fromborka. Z Krynicy Morskiej regularnie kursują wodoloty oraz statki do Fromborka, przywożąc gości z mierzei do grodu Kopernika rano i odbierając ich przed wieczorną kolacją. Rejs do Fromborka jest jednocześnie wycieczką umożliwiającą delektowanie się pięknem Mierzei wiślanej od strony Zalewu wiślanego.

 

Gdańsk

To historyczne miasto, jakim jest Gdańsk, bogaty w legendy i opowieści położony jest zaledwie 35km od Salvinia lodge, to zaledwie 30 minut jazdy samochodem. Gdańsk to miasto blisko półmilionowe, morska stolica Polski, duży ośrodek gospodarczy, naukowy i kulturalny, popularne centrum turystyczne. To miasto otwarte na ludzi i idee. Miasto ludzi wykształconych i przedsiębiorczych; wymarzone miejsce dla miłośników nieskażonej przyrody, sportów wodnych, plażowiczów i …inwestorów. Różnorodność i mnogość imprez kulturalnych to dopełnienie jego atrakcyjności.

Gdańsk to morze możliwości! Zabytkowe wnętrza i plenery Gdańska tętnią życiem przez okrągły rok. Muzyka mistrzów klasyki wypełnia repertuar festiwali organowych, jedynego w Polsce festiwalu carillonowego i Gdańskiej Wiosny Muzycznej. Bawi Festiwal Dobrego Humoru, w świat teatru przenosi Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski, ożywia gdańskie zaułki Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych „FETA” . Regaty żeglarskie, i festiwal szantowy gromadzą nie tylko międzynarodową brać żeglarską. Dziesiątki tysięcy widzów gromadzą koncerty największych gwiazd polskiej muzyki młodzieżowej organizowane przy Bramie Oliwskiej…

„Sąd ostateczny” Hansa Memlinga, Wielki Piec w Dworze Artusa, Żuraw – to tylko niektóre z licznych atrakcji gdańskich muzeów…

…przepiękna Starówka, wyjątkowa w swoim rodzaju ul. Długa, Muzeum Historyczne Miasta Gdańska ( Ratusz Głównego Miasta, Dwór Artusa, Dom Uphagena, Muzeum Bursztynu, Twierdza Wisłoujście… ), Muzeum Narodowe (Pałac Opatów w Oliwie, Muzeum etnograficzne, Gdańska Galeria Fotografii), Centralne Muzeum Morskie (Spichlerze na Oławiance, Żuraw, Statek – Muzeum Sołdek ), Zabytkowa Kuźnia Wodna.

 

Sopot

Nowoczesne miasto Sopot położone jest ok. 45minut drogi od Przemysławia. Tutaj nie sposób ominąć przepiękne molo, które długo ciągnie się w głąb morza…

 

Sopot to niewielki nadmorski kurort położony nad Bałtykiem, pomiędzy Gdańskiem i Gdynią, stanowiący naturalne centrum blisko milionowej aglomeracji trójmiejskiej i województwa pomorskiego, miejsce wypoczynku i rekreacji, uznawany za letnią stolicę Polski.

 

Na przestrzeni 4,5 km całego brzegu Sopotu rozciągają się czyste, piaszczyste plaże, wzdłuż których porozstawiane są zjeżdżalnie wodne, wypożyczalnie sprzętu wodno-plażowego oraz kabiny do przebierania i prysznice. Organizowane są tu liczne imprezy sportowo-rekreacyjne, takie jak: turnieje siatkowej i nożnej piłki plażowej, happeningi, występy estradowe, biegi przełajowe. Wzdłuż plaży pobudowane też zostały punkty małej gastronomii. Sopocką plażę przecina najdłuższe w Europie drewniane molo (511,5 m), miejsce spacerów i festynów, a jednocześnie przystań turystycznej żeglugi pasażerskiej i taksówek wodnych, a także miejsce licznych zawodów, takich jak: Mistrzostwa Świata w Żeglarstwie, Puchar Bałtyku w Winsurfingu, Puchar Polski czy Triathlon Sopocki.

 

Koneserom sztuki miasto proponuje spektakle w położonych na terenie miasta teatrach oraz liczne wystawy i wernisaże w tutejszych galeriach, w tym w największej w Polsce Północnej, Państwowej Galerii Sztuki prezentującej stałe i okresowe wystawy z najciekawszych kolekcji świata. Amatorzy czynnego wypoczynku odnajdą w Sopocie między innymi: największy w kraju kompleks kortów tenisowych, gdzie odbywają się turnieje satelitarne, 2 kryte pływalnie, cztery stadiony sportowe, tory wyścigów konnych, szlaki piesze i trasy rowerowe. Na północ od wyjścia z mola znajduje się Teatr Letni, słynny Grand Hotel z kasynem oraz latarnia morska i Szpital Reumatologiczny oferujący zabiegi lecznicze i rehabilitacyjne, a także grzybek z rozcieńczoną solanką, doprowadzoną tutaj ze Źródła św. Wojciecha. Dalej, w południowej części Dolnego Sopotu napotykamy na Sopocki Klub Żeglarski, którego zawodnicy wchodzą w skład reprezentacji olimpijskiej. Nieco dalej rozciąga się malownicza przystań rybacka.

 

W południowym pasie zlokalizowany jest Hipodrom miejsce organizacji nie tylko wyścigów konnych, ale również licznych festynów i koncertów, jak choćby koncertu Tiny Turner dla ponad 70 000 widowni.

 

Większość turystów przebywa tu latem, kiedy miasto tętni życiem, ale wystarczy, że w poszukiwaniu ciszy i spokoju skręcą w pierwszą z brzegu boczną uliczkę, a znajdą się w zupełnie innym świecie – kameralnej przestrzeni uroczych kamieniczek i willi otoczonych drzewami, zabytkowych parków i ogrodów. Ponad 60% terenu miasta stanowi zieleń.

 

Gdynia

Dar Pomorza, ORP Błyskawica, ale to nie tylko legendarne statki mają być celem Państwa wizyty wlaśnie w Gdyni, gorąco zachęcamy do odwiedzenia oceanarium, które z pewnością zaskoczy niejedno z Państwa. Do Gdynia dostaniemy się w ok. 1h.

 

Buczyniec

Spływ przez pochylnie na trasie Elbląg – Buczyniec to niesamowita przygoda trwająca prawie cały dzień. Do Elbląga można dostać się już w zaledwie 35 minut.

Buczyniec – Kanał Elbląsko – Ostródzki -Jest to unikat na skalę światową z niespotykanymi nigdzie indziej w Europie pochylniami do transportu statków. Został zbudowany w latach 1845 – 1860 według projektu inż. J.Steenke. System pięciu pochylni umożliwia statkom pokonanie różnicy poziomów wody z jeziora Drużno do położonego o 100 metrów wyżej jeziora Piniewo. Pierwotnie służyć miał do przewozu towarów, przede wszystkim drewna. Rozwój kolei, a następnie transportu samochodowego sprawił, że kanał jest dziś atrakcją turystyczną. Rejs statkiem odbywa się przez jezioro Drużno, które jest rezerwatem ptactwa wodnego.
Odbywając rejs mamy niepowtarzalną okazję popłynąć statkiem nie tylko po wodzie, ale również po lądzie. Pochylnie – CAŁUNY; JELENIE; OLEŚNICA; KĄTY; BUCZYNIEC, umożliwiają bowiem transport statków lądem na specjalnym wózku jadącym po szynach. Każda z pochylni pokonuje różnicę poziomów od 13 do 21,5 m. W ostatnim czasie Kanał jest miejscem ciekawych imprez np.: Canal Trophy, gdzie bite są rekordy Guinessa w wyścigu na dętkach oraz Canal Blues -festiwal bluesa nad kanałem w siedem letnich weekendów.